Pēc Jaunā gada sagaidīšanas – tievēšanas bums: uztura bagātinātāju svara kontrolei pārdošanas apjomi ir pieauguši divkārt

Pēc Jaunā gada sagaidīšanas – tievēšanas bums: uztura bagātinātāju svara kontrolei pārdošanas apjomi ir pieauguši divkārt

Šā gada pirmajās janvāra nedēļās, salīdzinot ar iepriekšējā gada to pašu periodu decembrī, uztura bagātinātāju svara kontrolei un organisma attīrīšanai pārdošanas apjomi ir pieauguši par 43%. Pēc interneta aptiekas Azeta.lv pārstāvju teiktā, tā iemesls ir Jaunā gada apņemšanās, rūpes par izskatu un pašsajūtu.

“Pandēmija daudziem ir likusi ieviest korekcijas savā ikdienā un dzīvot mierīgāk – vairāk laika mājās, mazāk kustību un fizisko aktivitāšu. Nedrīkst aizmirst arī par ne tik seno svētku maratonu ar bagātīgi klātajiem galdiem. Tas viss neizbēgami varēja veicināt papildu kilogramu rašanos, gremošanas traucējumus un sliktāku pašsajūtu. Tāpēc cilvēki konsultējas ar farmaceitiem, lai palīdzēt sev atgūt formu un atkal justies labāk”, – komentē Azeta.lv farmaceite.

Galvenais ir nepārcensties

Farmaceite, kura sniedz konsultācijas internetā, stāsta, ka uzturs spēlē vienu no svarīgākajām lomām ķermeņa svara kontrolē. Ja ir vēlēšanās veiksmīgi atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, kā arī uzturēt veselīgu ķermeņa svaru, vispirms ir būtiski parūpēties, lai ikdienas uzturs būtu sabalansēts un viss notiktu pakāpeniski.

“Organismam ir nepieciešamas dažādas uzturvielas: olbaltumvielas, tauki, ogļhidrāti, vitamīni, minerālvielas, antioksidanti un citi komponenti. Tieši sabalansēts uzturs nodrošina mūsu organismam pietiekamu visu šo nepieciešamo vielu daudzumu. Ir jāaizmirst mīts, ka ir jāēd tikai dārzeņi, putraimi vai vispār jābadojas, lai atbrīvotos no liekā svara vai neļautu tam veidoties. Šādas stingras diētas ilgtermiņā rezultātu, ticamāk, nedos, tieši pretēji – tās var radīt lielu kaitējumu, izraisīt gremošanas sistēmas darbības traucējumus vai konkrētas slimības, jo, kardināli mainot uzturu, pastāv risks novārdzināt organismu. Tāpēc ir svarīgi arī pozitīvas pārmaiņas savā ikdienā ieviest pakāpeniski, nepārcenšoties un neradot stresu savam ķermenim”, – brīdina farmaceite.

Lai kontrolētu svaru, uzturā vajadzētu iekļaut produktus, kuri uzlabo gremošanu, stiprina imūnsistēmu, bagātina organismu ar vitamīniem. Tās ir kvalitatīvas nerafinētas eļļas, kā arī tā saucamie “superprodukti”: avokado, godži (angļu val. Goji) ogas, linsēklas, melnsēklītes sēklas, čia (angļu val. Chia) sēklas, kā arī liesas un treknas zivis, liesa gaļa. Ieteicams ēst arī dažādus dārzeņus un augļus, īpaši kivi, ābolus, ananāsus. Ir svarīgi arī izdzert pietiekamu daudzumu ūdens.

Veidot jaunus ieradumus

Ne mazāk būtiska svara kontrolei ir arī fiziskā aktivitāte. Enerģijas pārpalikums pārvēršas taukos un uzkrājas organismā, bet fiziskās aktivitātes palīdz dedzināt kalorijas. Izkustēties ieteicams katru dienu vismaz pusstundu.

“Būt fiziski aktīvam nenozīmē vairākas reizes nedēļā liet sviedrus sporta klubā. Var izvēlēties fiziskās aktivitātes veidus, kas ir pa spēkam ikvienam: ātru iešanu, vingrošanu, padarīt par ieradumu izvēlēties kāpnes lifta vietā, iziet pastaigā pusdienu pārtraukumā. Lai sasniegtu labākus rezultātus, fizisko aktivitāti vajadzētu pakāpeniski palielināt, iekļaujot jaunas nodarbes un saglabājot regularitāti”, – iesaka farmaceite.

Ir svarīgi arī pietiekami daudz laika veltīt kvalitatīvam miegam, atpūtai, izvairīties no stresa, atteikties no kaitīgiem ieradumiem. Tas viss palīdzēs nodrošināt labu pašsajūtu un efektīvi sasniegt pozitīvas izskata izmaiņas.

Papildināt vitamīnu rezerves

Ja esat izlēmis aktīvi pievērsties fiziskām nodarbēm vai tievēt, uzturu ieteicams papildināt ar konkrētiem uztura bagātinātājiem, kuri var palīdzēt ātrāk un efektīvāk sasniegt vēlamo rezultātu un nenovārdzināt organismu. Uztura bagātinātāji satur vitamīnus, minerālvielas, augu ekstraktus, šķiedrvielas, kas ir būtiskas fizioloģisko funkciju nodrošināšanai mūsu organismā un, protams, var palīdzēt kontrolēt ķermeņa svaru.

“Var izvēlēties jau sabalansētus uztura bagātinātāju kompleksus, kuri satur kāliju, magniju, zivju eļļu u.tml. Sportojot var papildus lietot uztura bagātinātājus locītavām, skrimšļiem un cīpslām ar kolagēnu, glikozamīnu, L-leicīnu, kalciju. Tievējot var palīdzēt šķiedrvielas: klijas, smilts ceļteku sēklu pulveris, kā arī zaļās tējas ekstrakts. Ingvers var palīdzēt uzturēt normālu gremošanas sistēmas darbību, normālu cukura līmeni asinīs un normālu imūnsistēmas darbību. Kurus uztura bagātinātājus labāk izvēlēties un, kā kombinēt to lietošanu un devas, ieteicams jautāt farmaceitam”, – mudina farmaceite.

Uztura bagātinātāji – palīglīdzeklis

Pēc farmaceites teiktā, konkrēti uztura bagātinātāji svara kontrolei satur vielas, kas palīdz kontrolēt vai pat samazināt patērēto kaloriju daudzumu, piemēram, glikomannāns (šķiedrviela), kas kuņģī uzbriest un tādējādi rada sāta sajūtu. Savukārt hroms regulē glikozes daudzumu asinīs un samazina tieksmi pēc saldumiem.

Taču farmaceite brīdina, ka uztura bagātinātāji nav uztura aizvietotājs, bet gan tikai palīglīdzeklis, lai kontrolētu ķermeņa svaru. Tāpēc, lai, tievējot nekaitētu organismam, ieteicams apvienot visus minētos līdzekļus – fiziskās aktivitātes, sabalansētu uzturu un uztura bagātinātājus.

Ir jāatceras, ka uztura bagātinātājus svara kontrolei nedrīkst lietot grūtnieces un bērni, ja vien to nav noteicis ārsts. Pirms jebkuru uztura bagātinātāju lietošanas ir ieteicams konsultēties ar farmaceitu. Ja rodas jautājumi, varat bez maksas konsultēties ar farmaceitu internetā.