6 medus veidi, par kuriem ir svarīgi zināt ikvienam

6 medus veidi, par kuriem ir svarīgi zināt ikvienam

Vai jūs zinājāt, ka pirmās atsauces par medus kā ārstniecisko līdzekli bija šumeru laikos? Un tas, ka senie ēģiptieši, romieši, grieķi un citas tautas to regulāri izmantoja ādas un acu slimību ārstēšanā? Pēc tik daudziem gadsimtiem medus nav zaudējis savas unikālās īpašības, un praktiski katrā mājā ir burciņa ar saldo nektāru. Bet diez vai šumeri varēja uzminēt, ka pēc tūkstošiem gadu medus veidu dažādība sasniegs šādu mērogu. Šobrīd ir zināmi vairāk nekā 300 medus veidi. Katrs no tiem atšķiras pēc garšas, krāsas, aromāta un, protams, pēc noderīgiem komponentiem. Kurš medus palīdz cīnīties ar galvassāpēm, un kurš - ar saaukstēšanos?

1. GRIĶU MEDUS TONIZĒ ORGANISMU

• Griķu medu iegūst no griķu nektāra. Tam piemīt tumša krāsa un savdabīga stipra garša. Šim medum, tāpat kā pārējiem, ir trīs galvenie komponenti: fruktoze, glikoze un ūdens. Tāpēc daudzi sāk aizstāt cukuru ar medu.

• Griķu medus jālieto saaukstēšanās gadījumos un kuņģa-zarnu trakta problēmu gadījumos, ka arī kuņģa čūlas un avitaminozes gadījumā. Medus ir bagāts ar dzelzi, kam ir liela nozīme pareizai asins darbībai.

2. LIEPU MEDUS NORMALIZĒ VIELMAIŅAS PROCESUS

• Liepa ir vērtīgs koks. No liepu lapām var pagatavot brīnišķīgu tēju, no ziediem – ārstniecisko novārījumu. Bet arī no liepu dzeltenajiem ziediem iegūst dziedniecisku medu. Tam ir patīkams aromāts, ļoti salda garša un medus ir daudz gaišāks nekā griķu medus (varbūt pat pilnīgi balts).

• Liepu medus ir viens no populārākajiem. Un ne velti. Ar liepu medus palīdzību var atbrīvoties no epilepsijas, galvassāpēm, reimatisma, nieru slimībām un citām problēmām un slimībām. Turklāt liepu medū ietilpst neskaitāmi dažādi mikro un makroelementi: kālijs, sērs, kalcijs, varš, cinks, jods, fosfors un citi. Neskatoties uz to, ka vitamīnu saturs šādā medū ir minimāls, to saistība ar elementiem rada unikālu efektu.

• Šis medus labāk nekā citi medus veidi palīdz novērst apaukstēšanos, klepu, iesnas un pat angīnu. To var izmantot kā brīnišķīgu profilaktisko līdzekli. Regulārs liepu medus patēriņš palīdzēs normalizēt vielmaiņu un uzlabot gremošanu. Un ziedputekšņi, kas ir medus produkta sastāvdaļa, ir nepieciešamais aminoskābju un olbaltumvielu avots.

3. KASTAŅU MEDUS NOGALINA MIKROBUS

• Ne visiem garšo kastaņu medus rūgtās garšas dēļ. Bet ir vērts iemīlēties tā ārstnieciskajās īpašībās. Vēl vienam medum mūsu kolekcijā ir ļoti daudz nepieciešamo elementu, piemēram, kalcijs, kālijs un mangāns.

• Medus ir slavens ar savām antibakteriālajām un pretsēnīšu īpašībām. Spānijas zinātnieki ir atklājuši, ka kastaņu medum ir augsta pretmikrobu iedarbība pret zeltainā stafilokoka un zarnu nūjiņām. Kastaņu medus pozitīvi ietekmē asinsvadus, kas padara to par lielisku līdzekli varikozu vēnu ārstēšanā.

4. AKĀCIJU MEDUS REGULĒ CUKURA LĪMENI ASINĪS

• Akāciju medu var nosaukt par čempionu derīgo īpašību skaitā starp visiem medus pārstāvjiem. Tā pozitīvā spektra ietekme uz ķermeni ir nepieredzēti plaša. Akāciju medu var izmantot dažādu slimību ārstēšanai: respiratoru slimības, galvassāpes, nieru slimības, un tas var palīdzēt atbrīvoties no bezmiega.

• Daudzi ārsti iesaka šo medu bērniem, jo tas neizraisa alerģiju. Turklāt šis nektārs var tikt pielietots cīņā pret ādas un acu slimībām. Akāciju medum ir galvenokārt dzeltenīga krāsa un patīkama salda garša.

5. AMOLIŅA ZIEDU MEDUS CĪNĀS AR AKNU PROBLĒMĀM

• Bites ražo šāda veida medu no amoliņa auga. To var sastapt mežos vai pat vasarnīcās. Dārznieki attiecina amoliņu vairāk pie nezālēm nekā pie kultūraugiem. Bet no tā amoliņu ziedu medus vērtība nesamazinās.

• Amoliņu ziedu medus jau daudzus gadus ir labi sevi pierādījis ārstējot strutojoša iekaisuma procesu, kā arī sirds un asinsvadu slimību un vairogdziedzera slimību ārstēšanā.

• Sastāvā esošie komponenti, proti, dzelzs, kālijs, varš, vitamīns C, spēj paātrināt dažādu brūču sadzīšanas procesu. Amoliņu ziedu medus ir efektīvs pat pret antibiotikām izturīgām baktērijām. Līdz ar to, vismaz 1-2 tējk. šāda medus ļaus labāk un vieglāk tikt galā ar aknu problēmām.

6. TĒJAS KOKA (MANUKA) MEDUS ĀRSTĒ BRŪCES UN ČŪLAS

• Diemžēl manuka vēl nav kļuvis plaši izplatīts. Medu ražo tikai Jaunzēlandē. Tam ir tumši brūna krāsa, krēmīga konsistence un mēreni salda garša, smaržo kā mentols un ārstniecības augi.

• Par tējas koka medus derīgajām īpašībām gandrīz veido leģendas. Gan parastie pircēji, gan zinātnieki vienbalsīgi apstiprina, ka tējas koka medus ir īsts dabas brīnums. Manukam piemīt visspēcīgākās antiseptiskās, pretmikrobu, pretvīrusu un pretiekaisuma īpašības. Bet vissvarīgākais iemesls, kāpēc mums vajadzētu pievērst uzmanību šim medum, ir sastāvdaļa “metilglioksāls”, kas ir tā sastāvdaļa. Šāds komponents ir atrodams gandrīz visu veidu medū, bet nenozīmīgos daudzumos. Tējas koka medū metilglioksāla koncentrācija ir neticami augsta. Tieši šī sastāvdaļa veicina baktēriju izzušanu cilvēka ķermenī.

• Turklāt tējas koka medum ir brūču dziedinošas īpašības. Šī medus spēja attiecas ne tikai uz vienkāršām un mazām brūcēm, bet arī uz diezgan nopietnām infekcijas un iekaisuma ādas slimībām.

7. KALNU MEDUS ATBRĪVO NO STRESA

• Ir arī tādi medus veidi, kuru nosaukumi nav cēlušies no auga, no kura bites ražo medu, bet gan no vietas, kur šie augi aug. Fakts ir tāds, ka bites dažreiz savāc nektāru no dažādām augi sugām.

• Kalnu medus tiek uzskatīts par patiesi vērtīgu, un tam ir daudz labumu mūsu ķermenim. Tas notiek tāpēc, ka kalnos gaiss ir svaigs un tīrs, augi nav pakļauti kaitīgai iedarbībai ne no automašīnām, ne no rūpnīcām, pat parastie netīrumi un putekļi uz tiem nenokļūst. Iegūtais medus sastāv no vairāk nekā 40 augu un ārstniecības augu veidiem.

• Priekšrocības, kuras mēs varam iegūt no šāda medus, ir acīmredzamas! Kalnu medus ātri paaugstina imunitāti, cīnās ar nogurumu, mazina depresiju, tam ir spazmolītiska iedarbība, kā arī palīdz saaukstēšanās un citu slimību gadījumos. Garša, krāsa un smarža ir atkarīga no medus savākšanas vietas (piemēram, Altaja, Kaukāzs, Baškīrija utt.)

• Protams, medus pievienošana uzturam sniegs labumu jūsu ķermenim, bet to pārmērīga lietošana var radīt pretēju efektu.

Pirmkārt, medus ir produkts ar augstu kaloriju saturu (304 kcal par 100 gramiem), tāpēc uzklājot to uz maizes, katru dienu pievienojot trīs ēdamkarotes putrai un tējai, uz svariem jūs redzēsiet liekos kilogramus.

Otrkārt, medus var izraisīt zobu bojāšanos, ja pēc tā lietošanas neizskalojat muti.

Un treškārt, visbīstamākais, ko var izraisīt medus, ir alerģija. Ir cilvēki, kuru organisms noraida šo produktu, tādējādi izraisot alerģiskas reakcijas. Īpaši uzmanīgi dot medu bērniem (līdz 3 gadiem pievienot medus pārtikai nav ieteicams).

Ir vērts pieminēt arī par diennakts patēriņa normu: pieaugušajiem - ne vairāk kā 10 tējkarotes dienā, bērniem (vecākiem par 3 gadiem) – ne vairāk kā 4 tējkarotes dienā.