preloader

Lūdzu, uzgaidiet

Tuksnesis uz ādas

JĀMITRINA UN JĀBARO

Galvenais ādas sausuma iemesls ir nepiemērota tās kopšana. Ādu vajag mitrināt, lai atjaunotu tās elastību, turklāt mitrinošie krēmi satur vielas, kas piesaista mitrumu arī no ārējās vides. Tomēr pārāk sausai ādai ar mitrināšanu vien nepietiek. Ja mitrums ārēju (sauss gaiss, krasas temperatūras svārstības u.c.) vai iekšēju (psoriāze, atopiskais dermatīts, medikamentu lietošana u.c.) iemeslu dēļ pastiprināti iztvaiko no ādas virsmas, tas nozīmē, ka ir atstāta novārtā barojošā funkcija. Ādai nepieciešams arī barojošs krēms, kura sastāvā ir lipīdi. Tie atjauno ādas barjeru un rada neredzamu aizsargslāni, kas aiztur mitruma iztvaikošanu no ādas.

IEMESLU IR DAUDZ

Ādas sausumu var sekmēt D, A, K, E, D vitamīnu trūkums, vienveidīgs, slikts uzturs, nepietiekama šķidruma uzņemšana. Ieteicams izvairīties no galējībām mazgājoties, sausai ādai nepatīk ne ļoti karsts, ne ļoti auksts ūdens, jo tas izraisa ādas kairinājumu. To rada arī agresīvi mazgāšanās līdzekļi, tāpēc ieteicams mazgāties siltā, remdenā ūdenī, lietot maigu dušas eļļu vai krēmveidīgu mazgāšanās līdzekli. Tas palīdzēs atjaunot ādas dabisko aizsargslāni, ko āda zaudē mazgāšanās laikā. Pēc mazgāšanās noteikti lieto ķermeņa krēmu, losjons vai pieniņš, kuru sastāvā ir keramīdi, linolēnskābe, urīnviela, glicerīns vai eļļas. Līdzekli klāj vēl uz miklas, bet ne sausas ādas. Derētu iegaumēt, ka ādu sausina arī ilgstoša sauļošanās, tāpēc vienmēr pirms saules kūrēm uzklāj aizsargkrēmu ar SPF. Tas vienlaikus kopj ādu un sargā no UVS kaitīgās iedarbības.

INFICĒŠANĀS RISKS

Sausā ādā veidojas mikroplaisas, kas paver ceļu jebkura veida baktērijām, vīrusiem un sēnītēm. Tālāko nosaka imūnsistēmas darbība, cik spēcīgs ir iebrucējs, kā arī ādas bojājuma pakāpe, vai tā lobās, vai ir dziļas plaisas, piemēram, papēžos. Infekciju riskam vairāk pakļauti tie cilvēki, kam ir hroniskas slimības, kas novājina imūnsistēmu, piemēram, cukura diabēts, vairogdziedzera, ādas slimības u.c. Pareiza ādas kopšana spēj to novērst.

NEKAS NAV LABĀKS PAR PROFILAKSI

Cīņā ar ķermeņa ādas sausumu vislabākais līdzeklis ir profilakse. Tā ietver rūpes par vispārēju veselības saglabāšanu – regulārs miegs, pilnvērtīgs uzturs, fiziskas aktivitātes, jāuzņem vairāk šķidruma, pareizi jākopj āda. Ieteicams izkopt labus vaļaspriekus, kas vairo pozitīvās emocijas un mazina stresu. Svaigs gaiss, fiziskas aktivitātes un dienas gaisma palīdz ādai justies un izskatīties labāk. Ja tomēr pašsajūta nav īsti laba, ieteicams vērsties pie ārsta, lai pārbaudītu veselību, veiktu ādas un asins analīzes, lai noskaidrotu diskomforta iemeslus.

Konsultē dermatoloģe ANITA ĀBELĪTE, Lāzerplastikas klīnika