Kā rūpēties par redzi jaunajā darba un mācību sezonā?

Kā rūpēties par redzi jaunajā darba un mācību sezonā?

Acis ir ne tikai dvēseles spogulis. Tas ir viens no svarīgākajiem maņu orgāniem, bez kura nevaram iedomāties savu dzīvi. Acis ir ļoti jutīgs orgāns, par kuru īpaši jārūpējas, lai saglabātu labu redzes funkciju visas dzīves garumā. Kā rūpēties par redzi uzsākot jauno darba un mācību sezonu?

Jānodrošina ergonomiska darba vieta un pareizs apgaismojums

Jebkuram darbam, ko ikdienā veicam, izmantojam redzi – gan tad, kad veicam darba uzdevumus, gan mājās, kad atpūšamies, skatāmies TV, lasām grāmatu vai gatavojam ēst. Nedrīkst aizmirst, kad acīm ir palielināta slodze, piemēram, pie rakstāmgalda, lasot grāmatu, vai citās situācijās, ir nepieciešams nodrošināt labu apgaismojumu. Darba vieta jāiekārto ergonomiski, kas attiecas ne tikai uz apgaismojumu, bet arī sēdēšanas pozu, galda augstumu, ierīču ekrāniem, to spilgtumu un novietojumu. Acu piepūle nepietiekamā apgaismojumā ir kaitīga. Ja tas notiek regulāri, tad tas var nelabvēlīgi ietekmē mūsu redzi.

Saprātīga viedo ekrānu lietošana

Viens no modernā laikmeta draudiem acīm un to veselībai ir daudziem ekrāni, ko ikdienā lietojam. TV, dators, planšete, viedtālrunis – tas viss tiek lietots intensīvi katru dienu. Ekrāna lietošanas laikā acis tiek sasprindzinātas, zilai gaismai iedarbojoties, acis ļoti ātri nogurst. Tāpēc ir svarīgi sabalansēt laiku, kas tiek pavadīts pie ekrāniem. Ja darba vajadzībām ierīces tiek izmantotas vairāk, tad jāsamazina ierīču lietošana pārējā laikā.

Ievēro regulāras atpūtas pauzes!

Intensīvi strādājot tuvumā, acis nogurst un kļūst grūtāk koncentrēties, arī redze miglojas- šādas sajūtas liecina, ka nepieciešama atpūta. Tādēļ ik pēc 20 minūšu intensīva darba, jāļauj acīm atpūsties vismaz 20 sekundes ilgi, skatu vēršot tālumā.

Veselīgs uzturs

Vitamīnu trūkums var kalpot par iemeslu dažādām redzes problēmām. Papildini savu uzturu ar produktiem, kas uzlabo kopējo veselību, tai skaitā redzi, piemēram, mellenes, burkāni, zaļo lapu un citus dārzeņus. Bet  diemžēl ne vienmēr to pietiekamā apmērā nodrošina ēdienkarte. Acīm īpaši svarīgi ir A grupas provitamīni, kā Luteīns un Zeakstantīns, kuri ir acu pigmentu sastāvā. B grupas vitamīnu trūkums savukārt var būt saistīts ar redzes nervu un tā problēmām. Tāpat jācenšas ikdienā uzņemt arī C un E vitamīns, kā arī omega-3 taukskābes. Tāpēc der padomāt par pilnvērtīgu un sabalansētu, vitamīniem bagātu ikdienas uzturu vai arī par speciāliem uztura bagātinātājiem, kas paredzēti acs veselībai un redzes uzlabošanai.

Profilaktiskas redzes pārbaudes

Protams, ka labas redzes saglabāšanā ir ļoti būtiski regulāri veikt visas nepieciešamās pārbaudes. Bērniem šīs pārbaudes ir jāveic noteiktos vecumos, par to brīdina pediatrs vai ģimenes ārsts. Pieaugušajiem ieteicams veikt redzes pārbaudes ik pēc dažiem gadiem, lai pārliecinātos, ka redze ir laba, ka acu veselība atbilst normai. Pie redzes speciālista jāvēršas arī tad, ja ir kādas sūdzības par savu labsajūtu un redzes kvalitāti.