preloader

Lūdzu, uzgaidiet

RU
Bezmaksas tālrunis I - V, 9:00 -18:00

C vitamīns – ne tikai imunitātei: kāpēc tas ir svarīgs ādai

C vitamīns – ne tikai imunitātei: kāpēc tas ir svarīgs ādai

C vitamīns – ne tikai imunitātei: kāpēc tas ir svarīgs ādai

  • Aptur priekšlaicīgu ādas novecošanu, izlīdzina sīkās grumbiņas.

  • Aptur pigmentācijas procesus ādā, padara gaišākus jau esošos pigmenta plankumus.

  • Piešķir ādai veselīgu spīdumu, samazina tumšos lokus zem acīm, izlīdzina ādas krāsu.

  • Mazina iekaisuma procesus ādā, izlīdzina rētiņas pēc aknes.

  • Palēnina ādas fotonovecošanas procesus, palīdz tai atjaunoties pēc ultravioletā starojuma.

C vitamīns ir pazīstams kā viens no svarīgākajiem vitamīniem imunitātei un labai pašsajūtai. Taču ādu attīrošo un jaunību saglabājošo īpašību dēļ šis vitamīns arī kosmētikā tiek vērtēts aizvien augstāk. Uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par C vitamīna lietošanu un ādai doto labumu atbild dermatoloģijas speciāliste.

Kā zināt, ka ādai trūkst C vitamīna?

Normālai orgānu darbībai nepieciešams liels C vitamīna daudzums, taču dabiskā veidā cilvēka organisms šo vitamīnu nesaņem un neuzkrāj. Tāpēc ir svarīgi to saņemt pietiekamā daudzumā ar pārtiku vai uztura bagātinātājiem. Tomēr āda C vitamīnu uzņem tikai tad, kad tā galvenā daļā jau ir nonākusi svarīgākajos orgānos, tāpēc tieši sejas āda bieži cieš no šī komponenta trūkuma.

Kā stāsta dermatoloģijas speciāliste, ja āda nesaņem pietiekami daudz C vitamīna, tā var izskatīties pelēcīga, sausa, apsārtusi, lēni dzīst brūcītes. Ja uz ādas pamanāt vairāk grumbiņu vai jau esošās kļūst izteiktākas, tā var būt viena no pazīmēm, ka trūkst C vitamīna. Lai izdotos no tā izvairīties, ir svarīgi ne tikai piesātināt ādu ar šo vitamīnu no iekšpuses, bet arī ikdienā kopjot ādu iekļaut C vitamīnu saturošus līdzekļus. 

Kā C vitamīns iedarbojas uz ādu?

Dermatoloģijas speciāliste stāsta, ka viena no galvenajām C vitamīna funkcijām ir kolagēna un elastīna sintēzes veicināšana. Kolagēns atbild par ādas elastību un stingrumu, tāpēc – jo vairāk ir kolagēna, jo āda ir gludāka, pilnīgāka un izskatās jaunāka. C vitamīns darbojas arī kā antioksidants. Tas paātrina sīku ādas bojājumu dzīšanu, mazina iekaisuma procesus un palīdz samazināt ādas nelīdzenumus pēc aknes.

Kā apgalvo dermatoloģijas speciāliste, C vitamīns tiek augstu vērtēts arī depigmentācijas veicināšanas dēļ. Mazinot melanīna sintēzi ādā, šis vitamīns var palīdzēt samazināt jau esošos pigmentācijas plankumus uz ādas un novērst jaunu plankumiņu rašanos, koriģēt nevienmērīgu ādas toni.

Kādai ādai C vitamīns ir piemērots? 

Produkti ar C vitamīnu – toniki, mitrinošie līdzekļi, sejas maskas, serumi, miglas utt. – parasti ir piemēroti visiem ādas tipiem: taukainai, problemātiskai, sausai, nobriedušai, normālai, kā arī jutīgai ādai. Tiesa, cilvēkiem, kas ir alerģiski pret C vitamīnu, vispirms būtu jāveic jutīguma tests (līdzekli ar C vitamīnu jāuzklāj uz neliela ādas laukuma) un jāturpina lietot tikai tad, ja tas neizraisa alerģisku reakciju.  

Kad lietot – no rīta vai vakarā? 

Atšķirībā no līdzekļiem ar retinolu un skābēm C vitamīnu ādai var lietot gan no rīta, gan vakarā. Tiesa, ir jāpievērš uzmanība līdzeklī esošā C vitamīna koncentrācijai. Lielākā koncentrācijā C vitamīnu (>10 %) ieteicams lietot vakarā. Savukārt mazākas koncentrācijas līdzekļus var lietot arī dienā – tā āda būs aizsargāta no vides piesārņojuma, UV stariem.

Vai nepieciešama SPF aizsardzība? 

Lietojot lielākas koncentrācijas C vitamīna līdzekļus, āda kļūst nedaudz jutīgāka pret saules stariem, jo aktīvās vielas iesūcas dziļākajos ādas slāņos. Tāpēc pēc līdzekļu ar C vitamīnu izmantošanas vajadzētu ieziest ādu ar pilna spektra SPF krēmu. 

Kā kombinēt ar citiem līdzekļiem? 

C vitamīnu ādai, tāpat kā hialuronskābi, var lietot kopā ar citiem serumiem, krēmiem un geliem. Atkarībā no ādas jutīguma C vitamīnu var kombinēt ar retinolu (cīnās ar ādas novecošanu, pigmentāciju), salicilskābi (ādai ar tendenci uz akni), azelaīnskābi (kuperozai, rozācijas skartai ādai).

Vai var lietot visu gadu? 

Līdzekļi ar C vitamīnu ādai, kā stāsta dermatoloģijas speciāliste, ir droši un nepieciešami visu gadu. Un, lai arī vēl aizvien dzīvs ir mīts, ka ādu balināt drīkst tikai rudenī, C vitamīns palīdz ādas aizsardzībā pret kaitīgo saules iedarbību arī siltajā sezonā. Turklāt saules aizsarglīdzekļi iedarbojas daudz efektīvāk, ja pirms tam uz ādas ir uzklāts C vitamīnu saturošs līdzeklis. Tāpēc gan vasarā, gan aukstajā sezonā C vitamīns palīdz aizsargāt ādu no UV stariem, bet no tiešiem saules stariem aizsargātai ādai ir mazāka tendence uz pigmentāciju.

Noslēgumā dermatoloģijas speciāliste piebilst, ka izvēlēties tieši sev piemērotākos līdzekļus ar C vitamīna var izrādīties pagrūti, jo to sortiments ir tiešām plašs. Tāpēc vispirms ir vērts konsultēties ar sejas kopšanas speciālistu un ieklausīties viņa rekomendācijās. Pēc sarunas ar profesionāli izdosies ne vien ātrāk atrast piemērotāko līdzekli, bet arī rezultāti priecēs krietni vairāk.

 

Līdzekļi ādai ar C vitamīnu atrodami šeit : https://www.azeta.lv/c-vitamin

 

 

Ainavas (horizontālais) skats netiek atbalstīts. Lūdzu, pagrieziet ierīci portreta (vertikālajā) skatā.