Farmaceite: pavasara nogurums var liecināt par to, ka organismā ir izsmeltas svarīgu vielu rezerves

Farmaceite: pavasara nogurums var liecināt par to, ka organismā ir izsmeltas svarīgu vielu rezerves

Laika apstākļiem kļūstot patīkamākiem, liktos, vajadzētu sajusties enerģiskākiem, uzlaboties pašsajūtai, taču tieši pretēji – ne viens vien šajā laikā sūdzas par vispārēju organisma vājumu, kas izpaužas kā nogurums, samazinātas darba spējas, saaukstēšanās slimības un citas likstas. E-aptiekas farmaceite brīdina – šādu pašsajūtu var ietekmēt vitamīnu un mikroelementu trūkums organismā.

Mudina pievērst uzmanību vairākiem ķermeņa signāliem

Azeta.lv farmaceite Egija Jēkabsone ir ievērojusi, ka iedzīvotāji pēdējā laikā aizvien biežāk konsultējas attiecībā uz enerģijas trūkumu, nogurumu, garastāvokļa svārstībām un novājinātu imunitāti. Sūdzas arī par pasliktinātu matu, nagu un ādas stāvokli. Pēc speciālistu teiktā, tā visa iemesls var būt svarīgu vielu trūkums organismā. Tas īpaši mēdz izpausties agrā pavasarī.

“Biežāk pavasarī ir vērojams C un D vitamīna trūkums – tā iemesl ir sezonalitāte. Pavasarī var trūkt arī citu vielu – B grupas vitamīnu, A un E vitamīna, dzelzs. Aukstajā sezonā mūsu ēdienkartē ir īpaši maz svaigu dārzeņu un augļu, daudzos gadījumos uzturs nav pilnvērtīgs, daudz tiek patērēts taukains un pārstrādāts ēdiens, tāpēc uzņemt pietiekami daudz nepieciešamo vielu tikai ar pārtiku patiešām ir sarežģīti”, – skaidro farmaceite Egija Jēkabsone.

Par to, ka organismā trūkst A, E un B2 vitamīna, var liecināt plaisājoši lūpu kaktiņi. E vitamīna trūkums var izpausties arī kā nervu sistēmas traucējumi, alerģija, ādas izmaiņas. Izteiktāks aizkaitinājums un nervozitāte var brīdināt par magnija, B grupas vitamīnu, kā arī dzelzs trūkumu organismā. Savukārt vispārējs vājums, nogurums, samazinātas organisma pretošanās spējas infekcijām – par B, C un D vitamīna trūkumu. Novājināti nagi, izkrītoši un lūstoši mati, ādas problēmas var nomocīt cinka trūkuma dēļ.

Sajūtot minētos simptomus un rodoties aizdomām, ka organismā var trūkt kāda vitamīna vai mikroelementa, uzticamākais veids, kādā noteikt pasliktinātas pašsajūtas iemeslus, – veikt vispārējās asins analīzes. Saskaņā ar analīžu rezultātiem ārsts vai farmaceits var palīdzēt izvēlēties uztura bagātinātājus, kas palīdzētu novērst nepieciešamo vielu trūkumu organismā.

Ar uztura un fiziskās aktivitātes korekcijām var būt par maz

Tiem, kuri vēlas justies enerģiskāki un mundrāki, farmaceite iesaka pēc iespējas vairāk laika pavadīt svaigā gaisā, dabiskā saules gaismā, kas ir D vitamīna avots, kā arī vairāk uzmanības veltīt fiziskajām aktivitātēm. Turklāt īpaši svarīgs ir pēc iespējas dažāds un sabalansēts uzturs, kas dabiski papildinātu organisma vitamīnu un minerālvielu rezerves.

“Siltajā sezonā ir ieteicams ēst pēc iespējas vairāk svaigu dārzeņu, zaļumu, izvēlēties liesu gaļu, zivis, kā arī baudīt sezonas ogas un augļus. Nedrīkstētu aizmirst arī par skābētiem produktiem – tie bagātīgi satur C vitamīnu. Īpaši svarīgi ir atcerēties dzert pietiekami daudz ūdens”, – stāsta farmaceite.

Organisma dzelzs resursus var papildināt, ēdienkartē iekļaujot spinātus, pupiņas, sarkano gaļu, tumšo šokolādi, riekstus. Tiesa, arī siltajā sezonā tikai ar pārtiku uzņemto vitamīnu un minerālvielu daudzums var nebūt pietiekams, īpaši tad, ja ir konstatēts to trūkums organismā. Šādos gadījumos, konsultējoties ar farmaceitu, ieteicams papildus lietot uztura bagātinātājus.

Lietojot uztura bagātinātājus, ir jāņem vērā daži noteikumi

Lietojot uztura bagātinātājus, farmaceite iesaka ievērot konkrētus principus, kas palīdzētu nodrošināt vielu uzsūkšanos. “Biežāk vitamīni ir jālieto maltītes laikā vai pēc ēšanas – tādējādi labāk uzsūcas taukos šķīstošie vitamīni – A, E, D, K un mazāk tiek kairināts kuņģis. Dzelzi ir ieteicams lietot pirms ēšanas, taču, ja kuņģis ir jutīgs, to var lietot arī maltītes laikā”, – iesaka Egija Jēkabsone.

Uztura bagātinātāji ir jālieto, uzdzerot ūdeni. Nav ieteicams uzdzert tēju, kafiju, pienu vai, pavisam noteikti, – alkoholu. Šajos dzērienos esošās vielas var pasliktināt vitamīnu vai mikroelementu uzsūkšanos organismā.

Ne mazāk svarīgi ir savstarpēji saskaņot uztura bagātinātāju lietošanu. Piemēram, dzelzs uzsūkšanās tiek traucēta, ja vienlaikus tiek lietots kalcijs un cinks. Lai dzelzs organismā uzsūktos labāk, farmaceite iesaka šo mikroelementu lietot no rīta, bet kopā ar to – C un B12 vitamīnu, folskābi.

Farmaceite apkopo: ikviena cilvēka vajadzības ir atšķirīgas un individuālas, tāpēc, izvēloties vitamīnus vai uztura bagātinātājus, ir jāņem vērā uztura ieradumi, diagnosticētās slimības, lietotie medikamenti un citi aspekti. Pirms jebkādu uztura bagātinātāju izvēles un lietošanas vispirms ir ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Ar Azeta.lv e-aptiekas farmaceitu var konsultēties bez maksas attālināti – pa tālruni vai internetā.

Ja iepriekš minētie simptomi un veselības traucējumi nomoka jau kādu laiku un izpaužas ne tikai sezonāli, farmaceite mudina iedzīvotājus vērsties pie ārsta un veikt plašākas analīzes.