11 ikdienas ieradumi, kas veicina grumbu veidošanos

11 ikdienas ieradumi, kas veicina grumbu veidošanos

Acu berzēšana

Āda ap acīm ir īpaši maiga un jutīga. Berzējot šo jutīgo acu zonu, āda tiek izstiepta un tiek sašķelts kolagēns un elastīns, kā rezultātā veidojas grumbas. Jo vairāk jūs berzējat acis, jo ātrāk sāk parādīties grumbas. Vai jūs kādreiz esat nostiepusi plakstiņu ādu, lai uzklātu acu ēnas? Tam ir tik pat postoša ietekme kā acu berzēšanai.  

Staigāšana bez saulesbrillēm

Pastāvīga acu samiegšana liek sarauties muskuļiem, kuri atrodas starp acīm un uzacīm, kas savukārt izraisa grumbu veidošanos virsējā ādas slānī. Sākumā grumbas var redzēt tikai pie izteiktām sejas mīmikām, taču laika gaitā kolagēns sadalās, grumbas kļūst dziļākas un izteiktākas. Ar laiku sāk veidoties tās saucamās "vārnu kājiņas", kuras veidojas tieši ap acīm. Labākais veids, kā novērst to veidošanos, ir saulesbriļļu nēsāšana. Noteikti apmeklējiet savu acu ārstu, ja pamanāt, ka pārāk bieži miedzat acis - tā varētu būt pazīme, ka jums ir vajadzīgas brilles.

Kontaktlēcu nēsāšana

Kontaktlēcu nēsāšana pati par sevi neveicina grumbu rašanos. Grumbu rašanos veicina veids, kā jūs ievietojat un izņemat kontaktlēcas no acīm. Bieži vien, ievietojot kontaktlēcas, tiek paceltas uzacis (sievietēm ir tendence to darīt arī uzklājot skropstu tušu). Šī atkārtotā kustība, līdzīgi kā acu miegšana, liek veidoties grumbām uz pieres.

Pārmērīgs cukura patēriņš

Pārmērīga cukura lietošana uzturā var izraisīt “uzlaboto glikācijas galaproduktu” (AGE) veidošanos, tie ir kaitīgie savienojumi, kas veidojas, kad asinsritē savienojas olbaltumvielas vai tauki ar cukuru. Šie savienojumi nelabvēlīgi ietekmē kolagēnu un elastīnu, izraisot grumbu veidošanos un padarot ādu neelastīgu.

Miega trūkums

Miega laikā jūsu āda nemitīgi atjaunojas. Ja jūs neievērojat pilnvērtīgu atpūtu naktī, jūsu āda nevar efektīvi atjaunoties. Rezultātā āda kļūst trausla un bāla. Miega trūkums ietekmē sejas vaibstus, izraisot “nokarājušos” plakstiņu ādu, sarkanas un pietūkušas acis, tumšos lokus zem acīm.

Gulēšana uz vēdera

Guļot uz vēdera, seja tiek atspiesta pret spilvenu. Pēc vairāku stundu pavadīšanas šādā pozā, var sākt veidoties grumbas, kā arī pietūkums ap acīm, jo tiek apgrūtināta šķidruma plūsma. Risinājums: guliet uz muguru ar nedaudz paceltu galvu. Šī ir laba gulēšanas pozīcija, lai izvairītos no veselības problēmām.

Viedierīču lietošana

Kad stundām ilgi skatāties tālrunī, planšetdatorā vai citās elektroniskajās ierīcēs, jūs vairākkārt saliecat kaklu. Šī darbība izraisa grumbu veidošanos uz kakla – to mēdz dēvēt par "tehnisko kaklu". Tāpat kā acu miegšana un uzacu pacelšana var izraisīt grumbas uz jūsu sejas, pastāvīga kakla kustība uz leju veicina grumbu veidošanos kakla un dekoltē zonā.

Dzeršana caur salmiņu

Daži zobārsti jums ieteiks dzert kafiju vai tēju caur salmiņu, lai novērstu zobu iekrāsošanos, bet dermatologi nepiekrīt šim ieteikumam. Lai izmantotu salmiņu, jums vajag savilkt lūpas. Tāpat kā jebkura atkārtota kustība, tā rada spiedienu jūsu ādai. Bieži savelkot lūpas, ap lūpām sāk veidoties grumbas.

Sejas aizskaršana ar rokām

Atkārtoti pieskārieni sejai var radīt grumbas, jo āda pastāvīgi tiek stiepta. Pieskaroties sejai, rodas spiediens, kas var izraisīt arī kolagēna un elastīna sadalīšanos.

Košļājamās gumija lietošana

Košļājamās gumijas košļāšana intensīvi darbina vaigu muskuļus. Bieža košļāšana izraisa kolagēna sadalīšanos un āda zaudē elastību, kas savukārt noved pie grumbu veidošanās uz vaigiem un ap muti. Labās ziņas: ieteicams izvairīties no gumijas regulāras košļāšanas ikdienā, tomēr neregulāra košļāšana problēmu neradīs.

Gaisa piesārņojums

Gaisa piesārņojums ietekmē ādas stāvokli. Ikdienas saskarsme ar smogu (piesārņots gaiss), cigarešu dūmiem un automašīnu izplūdes gāzēm bojā ādas aizsargbarjeru, izraisot oksidatīvo stresu un priekšlaicīgu ādas novecošanos.